PKP CARGO CONNECT rozwija sieć połączeń operatorskich w kraju i za granicą.

Od 18 listopada oferta PKP Cargo Connect, spółki z Grupy PKP CARGO, została rozszerzona o kolejne trasy pociągów operatorskich Connect Operator.

Składy intermodalne wyruszą z terminala w Małaszewiczach do Warszawy i dalej zostaną skierowane do międzynarodowych destynacji. W opinii Łukasza Strzeleckiego, prokurenta PKP Cargo Connect, rosnące zainteresowanie ofertą pociągów operatorskich i zapotrzebowaniem na przewozy ładunków intermodalnych skłoniło Spółkę do uruchomienia nowych międzynarodowych kierunków. Nowe połączenia operatorskie to między innymi trasy: Małaszewicze – Warszawa – Piacenza, Małaszewicze – Warszawa – Duisburg oraz Małaszewicze – Warszawa – Hamburg. Każde z tych połączeń będzie miało stały rozkład jazdy, a w przyszłości częstotliwość pociągów może zostać zwiększona z uwagi na spodziewany wzrost zainteresowania rynku. – Uzgodniliśmy z naszymi partnerami w tym projekcie, że rozbudowa intermodalnego łańcucha logistycznego stworzy wartość dodaną i będzie odpowiedzią na potrzeby klientów. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której rozwiązania oferowane przez Grupę PKP CARGO w operatorskim ruchu intermodalnym, będą pierwszym wyborem klientów – podkreśla Łukasz Strzelecki. – Rozszerzanie siatki połączeń pociągów operatorskich to jeden z najważniejszych celów, jakie postawiliśmy przed PKP Cargo Connect i spółka się z niego wywiązuje – podkreślił Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO.  – Jest to usługa preferowana przez wielu klientów i dlatego jest tak duże zainteresowanie ze strony rynku naszymi pociągami operatorskimi. One są też narzędziem do umacniania PKP CARGO na pozycji lidera rynku przewozów intermodalnych – dodaje Warsewicz

Pierwszy intermodalny skład załadowany został w Małaszewiczach 8 listopada, w ciągu ok. pięciu godzin dotarł do terminala PKP CARGO CONNECT w Warszawie przy ul. Marywilskiej. Dalej ładunki intermodalne trafią do Łodzi, Poznania, Kielc, Radomia, Bydgoszczy, Torunia, Olsztyna i Włocławka. Pociąg kursować będzie regularnie w każdą niedzielę, wtorek oraz czwartek.

Jest to kolejne połączenie operatorskie w ramach produktu CONNECT OPERATOR. Będzie ono obsługiwane trzy razy w tygodniu według stałego rozkładu jazdy, a w przyszłości ta częstotliwość może zostać zwiększona. – Chcemy jako operator logistyczny budować sieć nowych połączeń intermodalnych, wpisując się w zapotrzebowanie rynku. Tą główną potrzebą jest transport ładunków na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Dajemy taką możliwość tworząc kolejowe połączenie operatorskie w relacji Małaszewicze – Warszawa. Połączenie operatorskie oznacza stałe dni i godziny odjazdu pociągów, a co za tym idzie lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw przesyłek – mówi Ivan Ružbacký, prezes PKP CARGO CONNECT.

W chwili obecnej pociągi CONNECT OPERATOR obsługują połączenia m.in. na trasach Gdańsk – Gliwice – Piacenza oraz Małaszewicze/Brześć – Gliwice – Piacenza i Małaszewicze/Brześć – Gliwice – Gdańsk, a ich sieć będzie stopniowo rozszerzana w zależności od potrzeb rynku.

PKP CARGO CONNECT Sp. z o.o. planuje nowe międzynarodowe połączenia operatorskie.
– Obserwujemy wzrost zainteresowania połączeniami operatorskimi ze strony rynku. Istnieją dwa podstawowe warunki: pierwszy to dobrze wybrana relacja, a drugi to konkurencyjna cena przewozu. Coraz więcej firm uczestniczy w wymianie towarowej. To powód do rozwoju firm logistycznych – wyjaśnia Ivan Ružbacký, prezes PKP Cargo Connect. – Jako spedytor realizujemy z powodzeniem wiele połączeń międzynarodowych i krajowych, których część ma charakter operatorskich. Dobrze rozwija się nasze połączenie z Gliwic do Włoch. Jest to stabilny produkt, który dobrze funkcjonuje. Równie pomyślnie rozwija się nasze połączenie z Gliwic do Chin przez Brześć. W tej chwili wozimy tam do 700 kontenerów miesięcznie. To są już ilości, które wskazują na potencjał tej usługi – podkreśla prezes Ružbacký.

W przyszłości chcemy uruchomić połączenie z Małaszewicz do Poznania i z Poznania do Duisburga i Hamburga, a także z Gliwic do Turcji. Obecnie trwają rozmowy z tureckim partnerem i takie połączenie powinno ruszyć w ciągu kilku tygodni. Podjęliśmy także działania w celu uruchomienia pociągu na Ukrainę.